• CUREFIP

Kedilerde FIP nedir?

Kedilerdeki FIP (kedi bulaşıcı peritonit), kedi koronavirüsünden (FCOV) kaynaklanır. Kedilerin% 90'ının sistemlerinde FCOV taşıdığı tahmin edilmektedir. FCOV hem iç hem de dış mekan kedilerinde bulunur. Genellikle, FCOV zararlı değildir. Bununla birlikte, FCOV kedi bulaşıcı peritonit virüsüne (FIPV) dönüştüğünde ölümcül hale gelir.

Mutasyon için kesin tetikleyici hala bilinmemektedir. Genel gözlemler, stres, kısırlaştırma ve kötü yaşam koşullarına bağlı olarak düşük bağışıklığın, FCOV mutasyonunun FIPV'ye başlamasına neden olabileceğini göstermektedir. Tedavi çalışmalarımızdan, saf ırkların bu ölümcül mutasyona karışık ırklardan daha eğilimli olduğunu görüyoruz. FIPV her yaştan kedilerde ortaya çıkabilir.

İki tip FIPV enfeksiyonu vardır: ISLAK ve KURU.

WET FIP

formunun semptomları, aşağıda gösterildiği gibi midenin şişmesi nedeniyle daha kolay tanımlanabilir. Şişkinlik, karın ve göğüste sıvı birikmesinden kaynaklanır. ISLAK FIP formu erken teşhis edilebildiğinden, GS-441524 ile tedavi edildiğinde kediler çok yüksek bir sağkalım oranına sahiptir. FIP virüsünün varlığını doğrulamak için doktorlar genellikle şişkin alandan sıvı çıkarır ve bir FIP Ag testi yapar. FIP testi hakkında daha fazla bilgiyi buradaki blogda bulabilirsiniz.
Kuru FIP

şeklini belirlemek daha zordur. Hastalığın sonraki aşamalarına kadar Kuru FIP'ye kesin olarak işaret edebilecek az sayıda semptom vardır. Bu nedenle, Kuru FIP'nin geç teşhisi genellikle Islak FIP ile karşılaştırıldığında daha yüksek mortalite oranının ana nedenidir. Dry FIP'in erken evrelerinde, kedinin böbreklerinde ve karaciğerinde lezyonlar gelişerek iştah kaybına ve fiziksel hareketsizliğe neden olur. Sonunda, virüs merkezi sinir sistemine girerek gözlerin bulanıklaşmasına (oküler FIP) ve vücudun hareket kontrolünü kaybetmesine (nörolojik FIP) ve sonunda tam felç ve ölüme neden olur.


KURU form çok tehlikelidir çünkü erken teşhis edilmesi zordur. Uygun kan testleri ve A: G oranının gözden geçirilmesi olmadan FIP göz ardı edilmemelidir.

GS'nin son keşfinden önce, kedilerde FIP neredeyse her zaman ölümcüldü (>% 90 mortalite oranı). GS-441524 keşfi ile FIP artık kolay tedavi edilebilir bir hastalıktır. ABD klinik çalışmasına dayanarak, GS-441524 ile tedavi edilen FIP kedileri% 80'den daha yüksek bir hayatta kalma oranına ve% 18'den daha düşük replase oranına ulaşmıştır. Deneyimlerimize dayanarak, FIP erken tedavi edilirse, iyileşme oranı% 90'dan yüksektir. Devam eden araştırmalarla, bir günlük FIPV'nin soğuk algınlığı kadar kolay tedavi görmesini bekliyoruz.

% 90'dan daha yüksek hayatta kalma oranına nasıl ulaştığımızı bilmemiz gerekenler nelerdir? Bize buradan sorun.

Yayınlayan: curefip.com

https://www.facebook.com/fipcure

Bunu okuması gereken biriyle paylaşın.


6 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

SZYBKIE LINKI

PODĄŻAJ ZA NAMI

PŁATNOŚCI

  • YouTube